Alacaatlı,Dodurga ve Türkkonut Bölgesi:Görüşler, sorunlar ve Çözüm Önerileri

• 15 Yanıt
  • 2437 Gösterim

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Dodurga arsa yatırımı ile ilgili görüşlerinizi bizimle özgür bir platformda paylaşabilirsiniz, almış olduğunuz bilgiler-duyumlar varsa iletebilirsiniz, Dodurga Arsa Yatırım bilgileri burada, görüşlerinizi bekliyoruz.

Ben de Dodurga otoban icinden yatırım yapmak istiyorum. Ancak görüştüğüm emlakçıların çoğu artık buranın değerini aldığını ve çok fazla kazandırmayacagini söylüyorlar. Bu noktada gerçekten haklılar mi yoksa satılık yer neredeyse hiç olmadığı için beni ellerinde daha fazla seçenek olan yerlere yönlendirmek amaçlı mi bunu söylüyorlar emin olamıyorum. Bide araştırdığım kadarıyla otoban içi 50m bulvara cephe yerlerin fiyatı senenin başından beri neredeyse aynı..

Hocam dur bakalım Dodurga Çevreyolu içi daha yeni başlayacak kazandırmaya, esas kazanç imar sonrasında olacak,bölgedeki emsallerine dikkat ettiniz mi 2 emsal bulvar üzeri ticari konut parsel fiyatları ile bir kıyaslayın, Kanuni Bulvarı üzeri fiyatları bir araştırın, getirisine baktığımızda imarlı 1000 m2 bulvar üzeri arsa size 400 m2 dükkan ve 4 adet daire getirecek yani finalde min. 4.5-5 milyon₺ getiri sağlayacak, siz bu getirideki bir arsayı kaç liraya satarsınız? Bunları düşünerek bakın şimdiki rakamlara, değilse emlakçılar sizin edeceğiniz karı değil çoğunlukla kendi kazancını düşünerek, burada yer bulma sıkıntısından dolayı böyle davranıyorlar, sene başında 380-400 aralığında olan bulvar fiyatları bugün 500₺/m2 lerde yani %25 artışta ancak artık imar beklentisine odaklanmış durumda, imarsız pik rakamlarda yani, imarla birlikte fiyatlar artacak.

Dodurga Otoban İçi Sorunsalı
« Yanıtla #3 : Kasım 15, 2017, 10:37:15 ÖÖ »
Öncelikle forum için tebirkler hocam, sizinle Soru-Cevap bölümünde tanışıyoruz, işinizi severek yaptığınız belli, Küçük yatırımcı bu Dodurga Otoban İçi Plan bölgesine çok fazla yüklenmedi mi sizce dwe? Hani derler ya, bir yatırım tavsiyesini taksiciden bile duyuyorsan kaçacaksın oradan diye, herkesin dilinde otoban içi de otoban içi, ben bölgeyi çok tutuyorum ancak süreçte yaşanan bu gecikmeler, inşaat sektöründe yaşanması muhtemel sıkıntılar, yeni belediye belirsizliği, fiyatların imar öncesi pik rakama ulaşmış olması, bölgeye yeni oyuncuların girmesini kesmiş gibi duruyor.

Teşekkür ediyorum Yunus Bey, bir bölge eğer tabiri caizse dağın başı ise ve burayı herkesten duyuyorsanız koşarak uzaklaşın oradan, spekülatif bir yerdir ve yılarca siz son sahibi olarak kalırsınız, ancak defalarca yapmış ve yazmış olduğum getiri hesabına göre Dodurga'da imarlı olabilecek rakamlara bakılırsa hiç te pik yapmış olmadığını göreceksiniz, imarsız pik rakama  çıkmış olduğu doğrudur, ancak kısa bir süre içinde imar tapularını alınca ciddi getiri sağlayacaktır, zira bölgedeki imarlı arsa rakamlarına bakarsak çok düşük olduğu aşikardır. Belediye yönetiminin değişmesi mevcut planlama süreçlerine pek bir etki edeceğini düşünmüyorum ki Dodurga'nın belediye ayağı geçilmiş ve işlem tapuya geçmiş olduğu için buraya etkisinin olacağını da düşünmüyorum.

Peki hadi yatırım yapmak istedik nereden alacaz, satılık ilan yok ki?

Kimsenin satmak istememesinin size hatırlatması gereken şu olmalı, imar tapuları alındığındaki fiyat artışı nedeniyle herkes imarı bekliyor, ben yer buluyorum bekleyince sıkışıp satan oluyor, şuan 10 dönüme yakın bekleyen arkadaşım var, eğer değerinden satmak isteyen olursa 10 dönüm civarını aynı gün alırım. Size de tavsiyem bekleyin, tapular alınana kadar yer çıkacaktır, bugün firma ile görüştüm ve işlemin kadastrodan tapuya geçmek üzere olduğunu söylediler, Dodurga trenini kaçırmayın derim.
« Son Düzenleme: Kasım 16, 2017, 12:13:00 ÖÖ Gönderen: Sürprizci Arkadaş »

Dodurga Dava
« Yanıtla #7 : Kasım 16, 2017, 11:24:32 ÖÖ »
Sayın Süprizci,

Bölgedeki emlakçılar Tapuların gecikmesini, 2 dava sürecine bağlıyorlar, nedir bu dava süreçleri, ne zaman tamamlanır, bilgi var mıdır?

Plan Görseli
« Yanıtla #8 : Kasım 16, 2017, 12:01:54 ÖS »
Sayın Süprizci, forumun u kısmına ilgili plan görselini ve plan notlarını da ekyebilmeniz mümkün müdür? Hem ilgili parselasyonlar üzerinden de tartışma yürütülebilir?

Dodurga planına internete yazdığımızda heryerden ulaşmak mümkündür, isteyen heryerde bu planı bulur, Dodurga'ya konum olarak baktığımızda Çayyolu, incek ve Beytepe gibi Ankara'nın en kıymetli bölgelerinin arasında ve bunların gelişim yönündedir, bu imar da ranta yönelik değil, ihtiyaca yönelik çıkmıştır ki bu haliyle baktığımızda Ankara'nın önümüzdeki 10 yılın elit arsa deposu olarak karşımızda durmaktadır. Arsa yatırımı sayın uzuncu sizin de soru cevap bölümünde belirttiğiniz gibi 5-10 yıllık süreçte iyi bir getiri sağlaması beklentisi ile yapıldığı taktirde bu süre içinde dava vs gibi durumlarında son bulup ruhsat aşamasına gelebileceği düşünüldüğünde, çok ciddi getiri sağlayacak en öncelikli bölge Dodurga'dır. O bakımdan dava gibi durumlar Dodurga için bence önemli değildir, kendi yatırımım için konuşuyorum. Dün planlama şirketi ile görüşme sağladım ve işlemin kadastrodan tapuya geçmek üzere olduğu bilgisine ulaştım.
« Son Düzenleme: Kasım 16, 2017, 04:55:09 ÖS Gönderen: Sürprizci Arkadaş »

Öncelikle başta Süprizci Arkadaş olmak üzere tüm arkadaşlara selamlar. Forum içinde teşekkür ederim, faydalı olacağını düşünüyorum.Yazılarınızı ilgiyle takip ediyorum.
Başta Süprizci Arkadaş olmak üzere konu ile alakalı bilgiye sahip tüm arkadaşlara eğer değerlendirirlerse sorularım olacak?
1)Sürekli bahsettiğiniz vatandaşların imar tapularını almasından neyi kasdediyorsunuz, kadastro müdürlüğünden tapu müdürlüğüne geçecek olan işlem 3194 s. İmar kanunu 18. madde gereğince uygulanan parselasyon planı tescili midir? Benim anladığım vatandaşların yerleri planda uygulama alanında ancak henüz tapuya tescil olmamış, tapuya tescil olunca rakamlar artacak, sizin iddianız bu yönde midir?
2)"sene başında 380-400 aralığında olan bulvar fiyatları bugün 500₺/m2 lerde yani %25 artışta ancak artık imar beklentisine odaklanmış durumda, imarsız pik rakamlarda yani, imarla birlikte fiyatlar artacak." şeklinde bir ifade kullanmışsınız, bahsettiğiniz 500 tl rakam imarlı arazi için değil mi? imarla birlikte fiyatlar artacak derken neyi kasdediyorsunuz, işlem dosyasının tapuda tescil olmasını mı?
3)Sizin öngörülerinize göre genel itibariyle Dodurga bölgesinde hangi alanlar -imar durumunuda dikkate alırsanız-takriben kaç tl/m2 fiyata satın alınmalıdır? Teşekkür ederim.

1-Doğrudur, vatandaşın yerleri belli olmuş ve planda uygulama alanında kadastro işlemleri yapılmakta ve yakın zamanda tapu tescili de olacağı plancı firma tarafından söylenmektedir,
2-Bu rakam şuan ham arazi için tic+konut 50 m lik bulvar fiyatıdır, imar kesintileri sonrasında bu rakamların ilk çıkışta 1500-2000 aralığına çıkacağı, sonrasında da kesinleşip yapı ruhsatı verilme aşamasına geldiğinde ise şöyle bir hesapla size durumu açıklamak isterim, 1000 m2 imarlı arsa 800 m2 ticari, 1200 m2 konut kapalı alanı neticesi ortalama 8 daire hesabı ile yarı yarıya getirisi neticesi 400 m2 işyeri, 4 konut rakamları finalde 4-5 milyon arası bir getiri sağlayacağı , bulvar hareket kazanmaya başladıkça da daha yüksek rakamlara çıkması beklenmektedir, o bakımdan ilk çıkıştaki rakamların sonrasında daha da yükseleceği öngörülmektedir. Bölgede şuan 0.50 emsal imarlı arsalar minimum 600₺/m2 rakamlarından alınıp satılmaktadır.
3-Sözleşmesi yapılmış olması koşuluyla konut bölgeleri 350-400, 35 lik bulvar 400 civarı, 50 lik bulvar da 470-500 ₺/m2 rakamlarından şuan alınıp satılmaktadır.

Kıymetli cevabınız için teşekkür ederim. 3. cevapta bahsettiğiniz sözleşme onaylanmasından ne anlamalıyım, ne sözleşmesi bu? Birde bahsettiğiniz 50 lik 35 lik bulvarlar tam olarak neresidir? Bi harita vb. üzerinden gösterme imkanınız var mı? Son olarak bahsettiğiniz ticari konut imarlı arsalarda emsal genel olarak 2 midir? Teşekkürler.

Dodurga imar planında planlama şirketi ile sözleşme yapanlar ticari+konutta 2, konutta 1.75 emsal aldılar, tüm bölgenin %93 ü sözleşme yaptığı bilgimiz var, sözleşme yapmayanlar ise 0.50 emsal aldılar, Plan boyutu büyük olduğu için yükleme yapamıyorum, Google a dodurga plan yazarak görsellerden tüm planlara ulaşabilir, bulvarları görebilirsiniz.

Faydalı bilgileriniz için teşekkür ederim. Acaba size nasıl ulaşabiliriz?